Infolinia
Pracujemy w godzinach:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 22:00, Sobota - Niedziela: 9:00 - 17:00
Cena połączenia wg stawek operatora
Język urzędowy: hebrajski, arabski
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Nowy izraelski szekel (ILS)
Zgubić się w Tel Awiwie nie sposób. Najważniejsze ulice biegną równolegle do wybrzeża. Przy pierwszej są hotele, drugiej - kawiarnie, dalej centra handlowe i dworzec autobusowy.
W punktach informacji turystycznej dowiesz się, skąd i o której godzinie wyrusza wycieczka po najważniejszych miejscach Tel Awiwu. Za spacer z anglojęzycznym przewodnikiem płaci miasto.
By oglądać zachód słońca, wybierz się na spacer promenadą, ciągnącą się przez 5 km wzdłuż plaży, aż do portu w Jafie. Podczas spaceru zobaczysz również najważniejsze atrakcje Tel Awiwu.
Najbardziej liberalne z izraelskich miast, pachnące lokalną kuchnią, z szerokimi, piaszczystymi plażami i niezwykłą architekturą. Tel Awiw znajduje się na styku kultur europejskiej i arabskiej.
Miasto położone nad Morzem Śródziemnym, założone w 1909 roku na obrzeżach starożytnego portu Jafa. Dzięki szybkiemu rozwojowi, nowy teren wyraźnie odróżnia się od portowej części, która zatrzymała się w arabskiej przeszłości. Białe Miasto Tel Awiw wpisane jest na listę UNESCO jako największe skupisko modernistycznej architektury. Według biblijnych zapisów, z portu w Jafie do Tarszisz wypłynął prorok Jonasz.
Najbardziej niesamowite zabytki znajdziesz w najstarszej części, dawnym portowym mieście Jafa. Jego największy rozwój przypadł na XIX wiek. Handlowano tu jedwabiem i pomarańczami. Dzisiaj w portowych dokach działają przede wszystkim restauracje i kawiarnie.
Pamiątki kupisz w pobliskich sklepikach. Wracając z portu, do Adina Plastelina wejdź po oryginalną biżuterię, w 613 Pomegranate Wine wybierz butelkę lokalnego wina, a od Irit Goldberg przywieź pięknie zdobioną zastawę stołową. Głębiej w uliczkach starej Jafy znajdziesz Flea Market, targowisko, gdzie obok biżuterii sprzedawane są soczyste owoce, ubrania, stare meble, elementy dekoracyjne i pamiątki z przeszłości.
Tel Awiw ma blisko 14 km plaż. Jedne są otwarte dla wszystkich, inne, jak Hof HaDatim, otoczone wysokim murem, podlegają ortodoksyjnym zasadom - przede wszystkim wyznaczone są osobne dni na plażowanie kobiet i mężczyzn.
W mieście pełnym budynków parki są na wagę złota. Największy z nich, Park ha-Jarkon, składa się z sześciu ogrodów. Znajdują się tu obiekty sportowe, ogrody botaniczne, ptaszarnia, park wodny, jezioro z zaporą oraz dwie sceny koncertowe.
Co musisz zjeść w Tel Awiwie? Przede wszystkim falafele. Najlepsze dostaniesz w Falafel Hakosem przy ulicy Shlomo Hamelech oraz w Falafel Gabay przy Bograshov. Tradycyjny czulent, czyli charakterystyczny dla żydowskiej kuchni gulasz, zjesz w Shakshukia przy Ben Yehuda.
Rozwiń
Język urzędowy: hebrajski, arabski
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Nowy izraelski szekel (ILS)
W górach Ejlat wydobywa się niezwykłe kamienie, niebieskawo-zielony malachit. Wyrabia się z niego biżuterię, która jest jedną z najważniejszych pamiątek, jakie można przywieźć z tego miasta.
Wąskie szczeliny pomiędzy czerwonymi skałami, przez które w niesamowity sposób wpada światło to doskonałe miejsce na nietypowy spacer. Sporą część trasy pokonuje się na drabinkach ze sznura.
Latem temperatury powyżej 40 st. C to nic niezwykłego w Ejlacie. Najlepszym sposobem na ochłodę są lody. Najlepsze, domowej roboty, są w Paulina Ice Creamy. Usiądź przy stoliku z widokiem na marinę.
Podczas zwiedzania wybierz się na obiad dnia i wypróbuj lokalny przysmak - pan amb oli, czyli tost z oliwą i pastą pomidorową. Wśród licznych tapas - małych przekąsek - warto także spróbować lokalnych serów i szynki.Piękna przyroda, upalne dni leniwie spędzane na plaży i wyśmienite jedzenie - nic dziwnego, że Ejlat uważany jest z za jedno z najlepszych miast na urlop.
Wiadomo, że teren dzisiejszego Ejlatu zamieszkany był już w VIII wieku p.n.e. Wzmianki o mieście pojawiają się w Biblii. Dawniej miasto portowe, dzisiaj to chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata nadmorski kurort, łączący klimat Europy, Afryki i Azji.
Plaże Ejlatu podzielone są na dwie części. W północnej, tuż obok kompleksów hotelowych, są najlepsze warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych pod czujnym okiem ratowników. Natomiast południowa część plaży zdominowana jest przez młodzież bawiącą się w nadmorskich barach i klubach nocnych.
Jednak tym, co wyróżnia plażę w Ejlacie wśród innych, jest Rafa Delfinów. Pomimo swobodnego dostępu do morza, delfiny i lwy morskie upodobały sobie ten kawałek przestrzeni w zatoce Akaba. Stado nie jest płochliwe, można swobodnie z nim pływać i bawić się w wodzie. Jeśli mało Ci wrażeń, tuż obok znajduje się podwodne obserwatorium. Naturalny park morski można podziwiać, schodząc 6 metrów pod powierzchnię wody.
Dla fanów jazzu najciekawszym miesiącem jest sierpień. Wtedy w Ejlacie organizowany jest Festiwal Jazzowy Morze Czerwone, podczas którego na scenie na plaży występują największe gwiazdy współczesnego jazzu. Dla odmiany w styczniu odbywa się tu Festiwal Muzyki Poważnej, a w maju - Międzynarodowy Festiwal Filmowy.
Gdy zgłodniejesz na plaży, najsmaczniej zjesz w Mosh Beach. Stoliki ustawione są na piasku, w cieniu drewnianych dachów. Dania są proste, ale świetnie skomponowane - talerz owoców, smażone jajka, grillowane warzywa czy lodowy deser w ananasie. Rano często odbywają się tu zajęcia z jogi.
Na obiad koniecznie wybierz się do Achla Eiliat, gdzie podawane są koszerne grillowane potrawy. Restauracja popularna jest zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Doskonałe falafele i shoarmy dostaniesz z kolei w Falafel Halev Harahav, niepozornej knajpce przy ulicy Hatmarim, w której zawsze jest tłoczno. A najlepsze dania z ryb i owoców morza dostaniesz w Fish Market.
Rozwiń