Infolinia
Pracujemy w godzinach:
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 22:00, Sobota - Niedziela: 9:00 - 17:00
Cena połączenia wg stawek operatora
Język urzędowy: norweski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona norweska (NOK)
Norweski rzeźbiarz Gustav Vigeland w 1907 roku otrzymał zlecenie zaprojektowania fontanny w parku Frognerparken. Niewielkie zlecenie szybko zaczęło zmieniać się w monumentalne założenie, które było w nadal w budowie w momencie śmierci autora w 1943 roku. Ostatecznie, ukończone kilka lat później, obejmuje 121 rzeźb przedstawiających niemal 600 postaci, pośród których znajdziemy też rzeźbę – autoportret autora. Dziś tę część parku znamy jako Park Vigelanda.
Jednym z ciekawszych miejsc w stolicy Norwegii jest muzeum statku Fram. Dlaczego Norwegowie postanowili uhonorować akurat ten statek? Fram został wybudowany na zlecenie słynnego polarnika Fridtjofa Nansena i przetrwał w czasie swojej pierwszej wyprawy trwające aż trzy lata uwięzienie w lodach Arktyki. Kilkanaście lat później uczestniczył w wyprawie Roalda Amundsena, która jako pierwsza osiągnęła biegun południowy. To po prostu statek-legenda!
Jeden z najsłynniejszych obrazów świata znajduje się w Oslo! To „Krzyk” Edvarda Muncha, który jest perłą w kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania. Arcydzieło ekspresjonizmu jest jednak dość pechowe – już dwa razy padało łupem złodziei. Ostatnia kradzież – w 2004 roku – miała filmowy przebieg. Złodzieje w biały dzień sterroryzowali pistoletami pracowników ochrony i wynieśli obraz. Odzyskano go dwa lata później.
Stolica Norwegii to miasto zielone i ekologiczne, choć znane całemu światu przede wszystkim jako miejsce wręczania Pokojowej Nagrody Nobla. Miejski ratusz – monumentalna modernistyczna budowla, która co roku gości tę ceremonię, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i widocznych obiektów w mieście. Wysoki i potężny gmach strzeże wejścia do miejskiego portu.
Norweska stolica zajmuje przytulną przestrzeń między fiordem Oslofjorden a okolicznymi wzgórzami. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej i promowaniu rowerów, można poznawać Oslo w łatwy i wygodny sposób. Oprócz klimatycznego centrum miasta warto zobaczyć miejskie nabrzeże ze średniowieczną twierdzą Akershus, kontrastującą z nieodległym nowoczesnym budynkiem Opery Narodowej. Zaledwie kilka kilometrów na północ od tego miejsca znajduje się kolejny ciekawy obiekt - Pałac Królewski otoczony przez piękny park Slottsparken, a także muzeum poświęcone słynnemu dramatopisarzowi – Henrykowi Ibsenowi.
Holmenkollen to gratka dla miłośników sportu – kultowa skocznia mieści także ciekawe Muzeum Narciarstwa. Wystawa opisuje rozwój narciarstwa na przestrzeni ostatnich… 4000 lat! Z kolei wielbiciele nordyckiego folkloru powinni udać się do Norweskiego Muzeum Ludowego na wyspie Bygdøy. Ten olbrzymi skansen pokazuje oblicze norweskich wsi i miast z okresu XVII-XIX wieku. Zobaczymy tam nie tylko oryginalne budynki i muzealne eksponaty, ale przyjrzymy się także codziennemu życiu i pracy dawnych mieszkańców Norwegii.
Rozwiń
Język urzędowy: norweski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona norweska (NOK)
Bergen nazywane jest często Bramą do fiordów – to właśnie w okolicach tego miasta wybrzeże Norwegii staje się pełne zatok i stromizn schodzących prosto do wody. Nieopodal możemy zobaczyć jeden z największych na świecie fiordów i drugi największy w kraju - słynny Hardangerfjord. Te okolice – ze względu na liczbę sadów otaczających zatokę, warto odwiedzić późną wiosną, gdy zakwitają okoliczne drzewa i krzewy.
Lubisz ciepło, słońce i bezchmurne niebo? Podróż do Bergen może być niezłym szokiem! W tym norweskim mieście pada średnio aż przez 275 dni w roku. Na szczęście samo miasto, otaczające je fiordy oraz miejscowa kuchnia, pełna wymyślnych dań z ryb i innych mięs, skutecznie rekompensują te niedogodności. A jeśli lubicie melancholijną atmosferę? Tym lepiej – oto Wasz raj na ziemi!
Dla smakoszy – punkt obowiązkowy pobytu w Bergen. Fisketorget to słynny targ rybny, który rozkłada się sześć dni w tygodniu na nabrzeżu zatoki Vågen. W gęsto rozstawionych straganach można kupić m.in. ryby i owoce morza złowione przez bergeńskich rybaków (i nie tylko). To nie wszystko! Właściciele straganów pozwalają degustować swoje specjały, dzięki czemu możemy przekonać się, np. jak smakuje mięso renifera!
Drugie co do wielkości miasto Norwegii oraz kulturalna stolica kraju to niezwykle ciekawe miejsce, które może pochwalić się długą historią, pięknymi zabytkami oraz niesamowitymi widokami.
Założone w XI wieku jako osada rybaków i kupców, w późnym średniowieczu dorobiło się nawet statusu stolicy kraju, który później utraciło na rzecz Oslo. O kupieckim charakterze miasta świadczy choćby fakt, że do XVI wieku działała tu nawet faktoria Hanzy. Dziś możemy się o tym przekonać oglądając Bryggen, miejskie nabrzeże pełne budynków handlowych, które w 1979 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz historycznego nabrzeża na pewno warto zajrzeć na Fisketorget i zasmakować w lokalnych specjałach oraz zobaczyć historyczne domy pochodzące z minionych wieków.
Ważnym elementem krajobrazu Bergen są kościoły - oprócz katedry św. Olafa, czy romańskiego Mariakirken, także klepkowy kościół Fantoft stavkirke (odbudowany po podpaleniu latach 90. XX wieku). Strzegąca wejścia do portu forteca Bergenhus (wybudowana w 1240 roku) jest jednym z najstarszych zachowanych do dziś zamków w kraju. Obiektem godnym odwiedzin jest również Gamlehaugen – wybudowany w 1900 roku pałac, będący rezydencją królewską oraz otaczający go park w stylu angielskim.
Spragnieni widoków powinni skorzystać z Fløibanen, czyli kolei linowo-terenowej łączącej miasto ze szczytem góry Fløyen i przyjrzeć się panoramie Bergen.
Rozwiń
Język urzędowy: norweski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona norweska (NOK)
Mieszkańcy Stavanger od XIX wieku zajmowali się połowem i przetwórstwem sardynek. O tej historii mówią wystawy w Muzeum Konserw. To dobry pomysł na deszczowy dzień.
Urok 42-kilometrowego Lysefjordu najlepiej podziwiać z pokładu statku. Poświęć jeden dzień, udaj się do portu, wsiądź na prom i zobacz na własne oczy piękno natury – nie będziesz żałować.
Dla osób, które lubią leniuchować na plaży, mamy dobrą wiadomość. Solastraden leżąca w pobliżu Stavanger znalazła się na szóstym miejscu najlepszych i najbardziej malowniczych plaż na świecie.
To założone w 1125 roku miasto najbardziej znane było przed laty z połowów sardynek, przetwórstwa rybnego i naftowego. Obecnie przyciąga turystów piękną, kameralną starówką oraz możliwością skosztowania typowo norweskiej, opartej na rybach kuchni. Dlaczego warto tam być?
To portowe miasto najlepiej zwiedzać podczas spaceru uliczkami Gamle Stavanger, czyli Starego Stavanger. To tutaj, wzdłuż wąskich i klimatycznych uliczek zobaczyć można ponad 170 drewnianych domów pochodzących z XVIII i XIX wieku. W tej części miasta znajduje się również Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum) oraz cenne zabytki. np. romańska katedra św. Swithuna (Stavanger domkirke), dwór Ledaal z XVIII w. oraz Pałac Biskupi. Dzielnica ta ulokowana jest na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto. Warty odwiedzenia jest również port oraz jego okolica, gdzie znajdują się najlepsze restauracje serwujące dania rybne.
Stavanger jest także popularną bazą wypadową dla osób uprawiających turystykę pieszą. Najczęściej odwiedzane miejsca to Preikestolen (czyli wisząca 604 metry nad fiordem półka skalna) oraz Kjeragbolten (okrągła skała zaklinowana w klifie na wysokości ok. 1000 metrów nad taflą wody). Oba te miejsca są niezwykle charakterystyczne i pojawiają się w niemal wszystkich relacjach na Facebooku czy Instagramie z podróży do tej części Norwegii. Okolica miasta jest również centrum sportów zimowych oraz latem zachęca do aktywnego wypoczynku na jednej z wielu pięknych plaż.
Stavanger dawniej uznawane było za stolicę sardynek, obecnie w rejonie tym króluje halibut. To właśnie te rybę okoliczne restauracje przygotowują na setki wymyślnych sposobów. Szczególnie dobrze smakuje grillowana czy uwędzona, podana ze szpinakiem lub ziemniakami lub pod postacią klopsów (fiskeboller). Warto również skosztować innych lokalnych specjałów, tj. suszonego dorsza (sztokfisz), pasztecików rybnych (mediste kake), ośmiornicę podawaną z puree z rzepy, a także złowione kilka godzin wcześniej krewetki czy mule. Po obiedzie obowiązkowo zamów kawę, to skandynawski rytuał. Gdzie zjeść? Polecamy lokale Fisketorget, Spiseriet, a także Bolgen & Moi.
Rozwiń
Język urzędowy: norweski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona norweska (NOK)
Mieszkańcy Trondheim to zapaleni rowerzyści. Dlatego nie powinno dziwić, że w mieście funkcjonuje jedyna na świecie winda rowerowa! Urządzenie będące właściwie rodzajem wyciągu pozwala wjechać na jedno ze wzgórz w centrum miasta. Tym samym ułatwia pokonanie 130-metrowej trasy, której nachylenie wynosi aż 20%.
Stiftsgården to budynek wyjątkowy nie tylko ze względu na przeznaczenie. Ta barokowa rezydencja królewska jest prawdopodobnie największym drewnianym budynkiem w północnej Europie. Posiada około 140 pokoi oraz okazały dziedziniec, na którym urządzono urokliwy publiczny park. Warto dodać, że do dziś zachowało się historyczne wyposażenie pałacu – pokoje pełne są mebli z epoki w większości ręcznie wykonanych przez miejscowych stolarzy.
Aż 20% mieszkańców Trondheim to studenci! Dlatego w mieście odbywają się dwa duże festiwale kultury studenckiej – krajowy UKA oraz międzynarodowy – ISFIT. Trondheim zapełnia się wtedy tysiącami ludzi z całego świata, którzy uczestniczą w wydarzeniach i spotkaniach z osobistościami, takimi jak Dalajlama czy Desmond Tutu. Studenci także aktywnie włączają się w życie społeczności – studenckie organizacje zapraszane są przez władze miasta do prac nad jego rozwojem!
Trzecie pod względem wielkości miasto Norwegii określane jest jako studencka stolica tego kraju. Znajduje się tu największa norweska uczelnia – Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, na którym studiuje około 36 tysięcy osób. Dzięki ich obecności i mającym tu miejsce licznym wydarzeniom, Trondheim postrzegane jest jako miasto kultury. Obecność licznych festiwali kulinarnych i największego w kraju jarmarku rolniczego sprawia, że Trondheim to również kuszący cel dla poszukiwaczy nowych smaków.
Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych jest most Gamle Bybro – przerzucony nad Nidelvą w XVII wieku oraz położona tuż obok stara dzielnica drewnianych domów nad brzegiem rzeki - Bakklandet. Jeszcze 30 lat temu planowano ją wyburzyć, na szczęście tak się nie stało i dziś możemy cieszyć się przechadzką zabytkowymi wąskimi uliczkami, chłonąc atmosferę prawdziwej Norwegii. Kameralnym budynkiem na pewno nie jest pochodząca z XII wieku katedra Nidaros – bogato zdobiona i wzorowana na katedrze Canterbury jest największą świątynią w Skandynawii i miejscem pochówku króla Olafa II.
Wśród miejsc wartych odwiedzenia znajdziemy także Rockheim – unikatowe muzeum, które opowiada historię norweskiej muzyki popularnej od lat 50. XX wieku aż po współczesność. Warto zainteresować się górującą nad miastem fortecą Kristiansten – wybudowana w XVII wieku miała chronić miasto przed zagrożeniem ze strony Szwedów. Dziś, ponad 200 lat po opuszczeniu przez wojsko, jest świetnym punktem widokowym na miasto.
Rozwiń
Język urzędowy: norweski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Korona norweska (NOK)
W 1904 roku miasto, zbudowane w większej części z drewna, niemal doszczętnie spłonęło. Choć był to jeden z największych pożarów w historii Norwegii, zginęła w nim tylko jedna osoba.
Artysta Mark Kozelek, wokalista zespołu Sun Kil Moon, napisał piosenkę, dla której Alesund było inspiracją. Utwór ten znalazł się na płycie "Admiral Fell Promises".
Wśród fiordów znajdujących się w okolicy Alesund, wymienić trzeba prawdziwą perłę - fiord Geirangerfjord, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Alesund jest miastem portowym, znajdującym się na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Położone jest na wyspach i półwyspie, u ujścia kilku fiordów. Na początku XIX wieku miasto liczyło około 300 osób, pod koniec wieku natomiast już ponad 8 tysięcy. Tak szybki rozwój był możliwy za sprawą dogodnego położenia, pozwalającego na rozkwit rybołówstwa, skupiającego się głównie na dorszu.
Dziś nadal pozostaje w czołówce norweskiego połowu i przetwórstwa rybnego. Jest niewielkim ośrodkiem, zamieszkuje je nieco ponad 40 tysięcy osób, a mimo to pozostaje bardzo interesującym kierunkiem dla turystów.
Miasto zbudowane jest w bardzo spójnym stylu, a wynika to z faktu, iż niemal wszystkie budynki zostały wzniesione na przełomie kilku lat na początku XX wieku, po wielkim pożarze. Jego secesyjna architektura (Art Nouveau) ściąga w te strony wielu entuzjastów tego stylu. Alesund jest zrzeszone w związku miast secesyjnych "Réseau Art Nouveau Network" obok takich miejsc, jak Barcelona czy Budapeszt. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat charakteru architektury miasta i samego stylu Art Nouveau, warto wybrać się do Centrum Secesji - Jugendstilsenteret.
Alesund jest miastem, w którym każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie, piękne góry spotykają się tu bowiem z bezkresnymi wodami Morza Norweskiego. Jest to zatem świetne miejsce na aktywny wypoczynek, jeżdżenie na nartach, czy piesze zdobywanie zapierających dech w piersiach szczytów.
Najstarsza część miasta usytuowana jest na końcu wyspy, jej położenie sprawia, że możemy cieszyć się niesamowitym połączeniem morskiego krajobrazu z secesyjną architekturą. W okolicy znajduje się Atlanterhavsparken - jedno z największych akwariów słonowodnych w Skandynawii, które stanowi wiodącą atrakcję turystyczną tego regionu. Alesund nie jest typowym, norweskim miasteczkiem, dlatego właśnie odwiedzenie go może być tak interesujące.
Rozwiń